KREATYWNIE
PO UKRAIŃSKU

KARTY PRACY DLA DZIECI

KARTY

Chcemy Was poznać!
Jako kolektyw zajmujący się edukacją najmłodszych przygotowaliśmy kreatywne karty pracy dla dzieci po ukraińsku.

КАРТКИ

Ми хочемо зустрітися з вами!
Як колектив, який займається вихованням наймолодших, ми підготували для дітей творчі аркуші українською мовою.

Chcemy Was poznać! Opowiedzcie nam o sobie i Ukrainie wypełniając zadania! Jako kolektyw zajmujący się edukacją najmłodszych przygotowaliśmy kreatywne karty pracy dla dzieci po ukraińsku. Udostępniamy je na wolnej licencji i zachęcamy do drukowania i przekazywania instytucjom i rodzinom, które przyjęły ukraińskie dzieci (licencja CC BY-NC-ND). Na stronie znajdziecie też listę polecanych miejsc w sieci, gdzie bezpłatnie pobierzecie inne karty pracy, kolorowanki, a także książki po ukraińsku, czy materiały wideo.

Ми хочемо зустрітися з вами! Розкажіть про себе та Україну, виконавши завдання! Як колектив, який займається вихованням наймолодших, ми підготували для дітей творчі аркуші українською мовою. Ми надаємо їх на умовах безкоштовної ліцензії та заохочуємо до друку та передачі в установи та сім’ї, які усиновили українських дітей (ліцензія CC BY-NC-ND). На сайті ви також знайдете список рекомендованих місць в Інтернеті, де можна безкоштовно завантажити інші робочі картки чи розмальовки, а також книги українською мовою чи відеоматеріали.
ЦЮ СТОРІНКУ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ МОЖНА ПРОЧИТАТИ ТУТ.

Karta dla młodszych dzieci, opracowanie: Joanna Guszta i Patricija Bliuj-Stodulska

Karta dla starszych dzieci, opracowanie: Joanna Guszta i Tomasz Kaczkowski

POLECAMY

Oprócz własnych kart pracy polecamy też sprawdzone przez nas, wartościowe materiały:

Karty pracy

Glina to seria materiałów do pracy z dziećmi od 2 do 13 lat na temat Ukrainy. Dużo pięknie ilustrowanych materiałów, gorąco polecamy! (ZOBACZ TŁUMACZENIE), (ZOBACZ ORYGINAŁ).

Fantastyczne karty pracy znajdziecie na childdevelop.com.ua, są podzielone na kategorie tematyczne i wiekowe, znajdziecie tu na przykład całą serię kart o emocjach (ZOBACZ PO POLSKU). Materiały dostępne bezpłatnie po założeniu konta i zalogowaniu.

Dytpsycholog.com to strona z materiałami udostępnionymi przez psycholog Luniowę Annę Oleksiivną a na niej sporo kart pracy i pomysłów na zabawy edukacyjne (ZOBACZ TŁUMACZENIE) (ZOBACZ ORYGINAŁ). Znajdziecie tu również artykuły o psychologii dziecka, podpowiedzi jak rozmawiać na różne tematy. Strona nie wymaga logowania.

Alicja Safarzyńska-Płatos przygotowała mini książeczkę terapeutyczną do pobrania pt. „Bohaterowie też płaczą” (POBIERZ).

 

Książki

Ukraińska biblioteka elektroniczna KnigoGo udostępnia część książek za darmo (również dla dorosłych). Pozycje bezpłatne można odróżnić po tym, że na dole ilustracji jest słowo „Pobierać” (ZOBACZ TŁUMACZENIE STRONY). Strona nie wymaga logowania.

Wydawnictwa Barabooka i Ranok przygotowały książki do pobrania podzielone na kategorie wiekowe (ZOBACZ TŁUMACZENIE) (ZOBACZ ORYGINAŁ). Dostępne bez logowania.

Polska strona Lustro Biblioteki poleca bazę książek z wydawnictwa Osvitoria (ZOBACZ). Piękne i bez logowania

Łukasz Wierzbicki udostępnia po ukraińsku książkę Afryka Kazika (ZOBACZ). Wersja ukraińska do pobrania bez logowania.

Wydawnictwo Stary Lev udostępniło do końca marca kilka bezpłatnych ebooków po ukraińsku, (ZOBACZ ORYGINAŁ, tłumaczenie nie otwiera się łatwo). Należy się zalogować i „kupić” książkę, opłata nie zostanie naliczona.

 

Ebooki

Duża baza ebooków (na czytnik ale i na tablet czy komórkę) – zarówno ukraińskie jak i do nauki polskiego i ukraińskiego znajdziecie na Świat Czytników (ZOBACZ)

 

Kolorowanki

Aby znaleźć w sieci bezpłatne kolorowanki do drukowania z opisami po ukraińsku kliknij TUTAJ. Nie wszystkie są tak ładne, jak lubimy, ale na pewno każde dziecko znajdzie coś z ulubionymi bohaterami.

Kolorowanki udostępnione przez Wydawnictwo Dwie Siostry ZOBACZ. Tutaj poziom estetyczny gwarantowany.

 

Materiały video

Jeśli chcesz znaleźć bajki po ukraińksu w YouTube uważaj, są tam nieodpowiednie treści dotyczące wojny. My sprawdziliśmy: kanał ze spokojnymi bajkami, Kamyczek dla młodszych dzieci. Nie zostawiajcie dzieci bez kontroli – zdarzają się tam nieodpowiednie treści dotyczące wojny.

Dla grup mieszanych językowo (i wiekowo) polecamy lekkie bajki bez dźwięku, np: Pat i Mat, czyli popularni „Sąsiedzi”, Różowa Pantera, krótkometrażowe filmy Pixar albo prześmieszne animacje o maleńkich zwierzątkach Minuscule.

 

Rozmawiajmy

Portal Hello Polish przygotował materiały do pracy z przedszkolakami zilustrowany przez Kamilę Stankiewicz (ZOBACZ).

Portal Miasto Pociech przygotował bazę materiałów edukacyjnych z myślą o ukraińskich uczniach w polskiej szkole (ZOBACZ). Znajdziecie tam podręcznik do nauki języka polskiegospecjalnie wydany dla dzieci z Ukrainy a także rozmówki, karty pracy czy poradnik dla nauczycieli.

Anna Budziak przygotowała rozmówki skupione na słownictwie potrzebnym w rozmowach z dziećmi. Znak ` oznacza miękkość a wytłuszczenie – akcent. LINK DO POBRANIA

Baba od polskiego zebrała bazę materiałów do nauki polskiego, ukraińskiego i materiały wspierające nauczycieli (ZOBACZ)

 

Polecane bazy

Valentyna Vzdulska na swoim FB poleca wiele świetnych rzeczy, ZOBACZ (tekst po ukraińsku, ale FB proponuje tlumaczenie, przewiń na dół wpisu). Znajdziecie tam m.in. audiobooki czytane przez ukraińskie gwiazdy albo książki wydawnictwa PORANEK dla dzieci w różnym wieku (oba bez logowania).

Polak Mały, audycja dla dzieci z Toronto, przygotowała bogatą bazę polsko-ukraińskich materiałów dla dzieci (ZOBACZ), są tu zarówno książki jak i bajki czy audiobooki.

Mała Ka(f)ka opracowała bazę podzieloną na a) dostęp do ukraińskich treści, (dużo!) b)miejsca gdzie można wpłacać pieniądze na pomoc i c)lista miejsc, które część dochodu przekazują instytucjom pomocowym. ZOBACZ

W tworzeniu powyższej listy korzystaliśmy z doświadczeń Mamy Projekt, pomocy zaprzyjaźnionych Ukrainek, Polek i ukrainistek. Jeśli znacie inne ciekawe strony i materiały piszcie do nas.

mamy projekt, fot. agnieszka cytacka ACF_5055 2